Kampania wrześniowa 1939 roku przyniosła Polsce gorzką klęskę i okupację. Jednak duch walki polskiego żołnierza nie został złamany. Już kilka miesięcy później, na dalekiej północy Europy, Polacy mieli odegrać kluczową rolę w pierwszym znaczącym lądowym zwycięstwie aliantów nad III Rzeszą. Mowa o Bitwie o Narwik – krwawej i zaciętej kampanii, która choć zakończona strategicznym odwrotem, na zawsze zapisała się jako dowód polskiej niezłomności i męstwa.
W historii niewiele jest przykładów tak skutecznej formacji wojskowej jaką była Husaria. Ta elita polskiej kawalerii, obecna na polach bitew od XVI do XVIII wieku, pozostała niezwyciężona przez 125 lat i okryła się chwałą w wielu bitwach, nawet przeciwko wrogom posiadającym miażdżącą przewagę liczebną.
1 pażdziernika 1943 roku miała miejsce jedna z najbardziej śmiałych i chwalebnych akcji w historii Polskiego Państwa Podziemnego podczas II Wojny Światowej. Członkowie oddziału dywersji Armii Krajowej, tak zwani „egzekutorzy”, podczas brawurowej akcji na ulicach Warszawy zabili Ernsta Weffelsa – gestapowca pracującego na Pawiaku, który słynął ze zwierzęcego wręcz okrucieństwa wobec osadzonych tam więźniów.
Wielka Wojna pomiędzy Polską, a Zakonem Krzyżackim nam wszystkim zawsze będzie się kojarzyć z wielkim zwycięstwem Polski pod Grunwaldem. Warto jednak przywołać Koronowo, czyli batalię która miała miejsce trzy miesiące później i stała się wyjątkowa nie tylko dlatego, że było to kolejne wielkie polskie zwycięstwo, ale także ze względu na to że był to de facto turniej rycerski, gdzie wojownicy po obu stronach toczyli ze sobą honorowe pojedynki, a nawet zrobili sobie dwie przerwy podczas których układali pieśni o odwadze swoich przeciwników.
Tadeusz Kościuszko zapisał się na kartach historii jako bohater dwóch narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych. Był wojownikiem, przywódcą i patriotą który służył w amerykańskiej armii podczas Wojny o Niepodległość, a także przywódcą późniejszej Insurekcji Kosciuszkowskiej przeciwko zaborcom w okupowanej Rzeczpospolitej. Oto jego inspirująca historia.
Historia wulgarnego i jednocześnie komicznego listu napisanego przez Kozaków do osmańskiego sułtana Mehmeda IV w XVII wieku.
Historia Wojtka jest jedną z najbardziej niezwykłych historii II Wojny Światowej. Mały niedźwiadek, przygarnięty przez polskich żołnierzy II Korpusu Andersa, szybko stał się ich przyjacielem i towarzyszem broni. Przeszedł z nimi szlak bojowy od Iranu po Włochy, gdzie między innymi pomagał nosić skrzynki z amunicją. Bohaterski miś stał się symbolem nie tylko odwagi i przyjaźni, ale także losów polskich żołnierzy, którzy walczyli u boku aliantów, nie mogąc wrócić do zniewolonej przez komunistów ojczyzny.